Fumigacja, gazowanie kościoła

Fumigacja kościoła to zabieg mający na celu zwalczanie szkodników drewna w obiekcie, w tym przypadku kościele bądź np .cerkwi (gazowanie cerkwi).

Dlaczego wykonuje się gazowanie kościoła? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ elementy konstrukcyjne kościoła zostały porażone przez szkodniki drewna (spuszczela pospolitego bądź rzadziej kołatka domowego). Zazwyczaj jednak z uwagi na większą i bardziej złożoną konstrukcję kościoła aniżeli np. domu jednorodzinnego proces fumigacji kościoła jest bardziej złożony i trwa dłużej niż proces fumigacji domu (fumigowanie domu to średni czas 8-10 dni, podczas gdy fumigowanie porażonego przez szkodniki kościoła to czas od 15 do 25 dni.)

Fumigację kościoła wykonuje się tak samo jak fumigację domu używając gazu na korniki – Fosfowowodoru PH3, przy czym jego stężenie jest zdecydowanie większe.

Fumigacja kościoła nie jest jedyną metodą na zwalczanie szkodników drewna.  Inną znaną i stosowaną (choć zdecydowanie rzadziej niż fumigację) metodą jest impregnacja owadobójcza preparatem na korniki Xilix Gel (potocznie: Xilix Żel na spuszczela).

Linki do ciekawych stron ze zdjęciami pokazującymi fumigację kościołów:

 

Słowa kluczowe po których wyszukiwano ten wpis: fumigacja kościoła, fumigacja kościołów, gazowanie kościoła, gazowanie kościołów, fumigacja cerkwi