Spuszczel pospolity – informacje ogólne
Spuszczel pospolity (Hylotropus bajulus) jest największym szkodnikiem drewna w Polsce. Często występuje pod popularną nazwą: “kornik”, “kornik owad”, “kornik chrząszcz” lub spuszczel domowy. Należy do rodziny kózkowatych (Cerambycidae), owadów z rzędu chrząszczy, podrzędu chrząszczy wielożernych. W ostatnim stadium rozwoju jako dorosły osobnik, samica osiąga długość do 30 mm, zaś samiec maksymalnie do 20 mm. Ich ciała są wydłużone, lekko spłaszczone. U samic ciało zakończone pokładełkiem. Spuszczel chrząszcz zazwyczaj ma ciało w kolorze brązowym, brunatnym lub czarnym, sporadycznie w barwie brunatnobłękitnej. Na głowie długie wystające ponad odwłok czułki.
Spuszczel pospolity – występowanie
Kornika spotkać możemy na terenie całej Europy, obu Amerykach, Australii i Północnej Afryce. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Do niedawna uznawany za najgroźniejszego szkodnika lasów. Dziś wiemy, iż jest odpowiedzialny także za większość zniszczeń nie tylko w domach drewnianych, ale również murowanych, konstrukcji dachowych, altan, tarasów. Zazwyczaj jest on przenoszony wraz z drewnem z tartaku, składów budowlanych. Sprzyjające w naszym klimacie warunki rozwojowe dla spuszczela pospolitego są powodem wytężonej walki jaką człowiek toczy z tym szkodnikiem.
Spuszczel pospolity – cykl rozwojowy larwy
Spuszczele rozmnażają się zazwyczaj w ciepłych miesiącach od maja do sierpnia. W sprzyjających warunkach mogą również w ciągu całego roku. Samica jest w stanie złożyć w pęknięciach i szczelinach drewnianych powierzchni nawet do 500 jaj, z których już w okresie od 5 do 15 dni wylęgają się młode larwy. Żerują w drewnie nie tylko nowym, ale i kilku lub kilkunastoletnim. Zdarza się, że niszczą i kilkusetletnie drewno. Larwa od samego początku potrafi wyrządzać w drewnie wielkie spustoszenia. Spuszczel pospolity żerując drąży w materiale korytarzyki, pozostawiając w nim odchody i mączkę drzewną. Rośnie do około 3 mm w przeciągu 3-5 lat. W warunkach bardzo sprzyjających rozwój trwa rok, ale może się też wydłużyć nawet do kilkunastu. Po tym czasie larwa zamienia się w chrząszcza i wydostaje się na zewnątrz.
Metody zwalczania spuszczela
Najbardziej popularną metodą zwalczania spuszczela jest fumigacja, zwana często gazowaniem obiektu. Bardzo szczelnie okrywa się folią miejsce żerowania i wpuszcza gaz na korniki. Innym skutecznym preparatem jest Xilix Gel. Do zwalczania korników niektórzy stosują również włoski system Voloxy. Większość dostępnych w sklepach preparatów oprócz wymienionych powyżej nie działa na szkodnika.
Artykuł wyszukiwano po słowach: spuszczel, spuszczel pospolity, spuszczel zwalczanie, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczele, spuszczel likwidacja, tępienie spuszczela, spuszczel fumigacja.